Skoč mi na háček

Geschrieben von: Pečová Martina

Rybaření má v České republice dlouhou tradici a jeho podstata vychází z Rybářského řádu, což je vlastně jakousi biblí. Zohledňuje obecná pravidla chování u vody, podmínky lovu, vymezuje rybářské revíry a doby hájení ryb. Navíc ukládá další povinnosti osobám manipulující s rybou.  Každý rybář díky tomu ví, jak se k rybě chovat a jestli si ji smí odnést nebo neprodleně vypustit zpět. Dozví se i to, že se neobejde bez rybářského lístku, povolenky k lovu, a co všechno do něj musí zapsat.

Rybářské revíry se dělí na svazové a soukromé. Dále potom na pstruhové a mimopstruhové. Co, kde, kdy a jak chytat si přečtete samozřejmě v Řádu. Naší vášní se stalo kapraření, tedy lov kaprův revíru mimopstruhovém. Kapr obecný se chytá od pískoven, řek, přehrad a rybníků snad téměř všude.Docela brzy sami zjistíte, že ulovit rybu není tak snadné, jak se může zdát. Jsou dny, kdy neulovíte nic i když by jste moc chtěli, a jsou dny kdy nepřijde nic a vůbec vám to nevadí. U rybaření mnohdy ani nejde o to odnést si rybu, ale o to, že jste venku v klidu, osvobozeni od každodenního života, ať už sami nebo s rodinou. Užíváte si ten pocit jednoduchosti a svobody, obklopeni přírodou. V okamžiku, kdy pak ryba skočí na háček, zažíváte chvíle euforie a nadšení. Dokázali jste obelstít rybu a nyní je čas zdolávání. Jako správný rybář už máte nachystanou podložku, metr a peán. Pokud je ryba zraněná tak navíc dezinfekci.

Základem každé výpravy, je kromě vhodně vybraného rybářského revíru, také příprava vybavení a výběr vhodné taktiky.  Přípravy na několikadenní výpravu budou logicky jiné než na 2 hodinové rybaření. Každé může mít však své kouzlo. Když si rybaření opravdu oblíbíte pravděpodobně nezůstanete u páru prutů, ale obohatíte svou rybářskou výbavu o více věcí. Záhy zjišťujete, že se ze dvou rybářských brašen staly čtyři, a že jedna místnost na skladování věcí vlastně nestačí. Výpravy se poté stanou výzvou a jste ochotni na nich trávit víc a víc času. 

Když zůstanete u vody delší dobu je vhodné promyslet, čím budete zakrmovat, a jak tu rybu vlastně nalákat. Bude ten kapr skákat na kukuřici, plovku, bolies nebo snad na žížaly? V závislosti na tom je třeba zohlednit i návazce, které se také odvíjí od metody lovu. Způsob lovu kaprovitých ryb se zpravidla dělí na 2 typy: na plovanou a na položenou. Nejčastěji se používá způsob na položenou, kde je návnada na dně a záběr je ohlášen číhátkem nebo hlásičem. V podstatě vyberete taktiku a návnadu a čekáte. Popíjíte kávu ke snídani, vaříte polévku k obědu a chystáte toasty k večeři a k tomu (někdy) stále čekáte. Jaký je to pocit, když zazní hlásiče a z navijáku se kus odvine. Hezkou rybu si prostě musíte vysedět a být trpěliví.Lov na feeder (čti kratší prut s měkkou špičkou) je moc fajn, když nechcete spustit z očí konec prutu nebo když máte náladu na trochu aktivnější odpoledne. 

Samotné rybaření není jen prut s boilies v kapse či perfektně zmapované dno a spoustou vychytávek ve výbavě, ale o dost víc. Je to idyla. Představte si, probudit se v přírodě s pohledem na klidnou vodu. Ze spacáku přecházíte rovnou do gumáků a během toho, co se připravuje snídaně a vaří káva, vážete návazce a nahazujete pruty. Jestli se říká, že čas strávený na rybách se do života nezapočítává, tak bych takový chtěla žít pořád.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember